Barokní varhany
Barokní varhany v kostele sv. Petra a sv. Pavla v Děrném Jedná se o jedny z mála zachovaných varhan slezského varhanáře Karla Kuttlera. Tak je také titulován na etiketě nad klávesnicí: Karl Kuttler, Bürgerlicher Orgel- und Instrumentmacher in Troppau.
Narodil se 7. září 1797 ve Vidnavě, otci varhanáři Janu Kuttlerovi a jeho manželce Rozálii (roz. Schnurpfeilové). Vyučil se v otcově dílně a v II. čtvrtletí 19. století se osamostatňuje a zřizuje si dílnu ve Vidnavě. Po nějaké době se stěhuje do Opavy - Židovské ulice č.75, kde pracuje ještě v 70. letech 19. století. Ve věku 79 let (25. února 1876) tady umírá.
Pracoval, vyráběl a tvořil pro kostely vratislavské a olomoucké diecéze a jeho výčet prací je značný. Varhany v děrenském kostele nejsou přesně datovány (kolem 1850), pro svůj věk patří k nejstarším dosud hrajícím varhanám ve Slezsku či kraji. Varhan, které jsou stejně staré či starší než ty děrenské, je v Moravskoslezském kraji poměrně málo. Také proto byly zapsány v roce 2010 do Ústředního seznamu kulturních památek.
Varhany mají velmi jemný a líbezný zvuk, mechanickou trakturu, zásuvkové vzdušnice a 9 rejstříků (I. Manuál: Gedect – 8´, Salicionál – 8´, Copula – 4´, Principál – 4´, Quinta 2 2/3´ 1x, Oktáva 2´, Mixtura 1 1/3´ 3 x. Pedál: Subbass – 16´, Octavbass – 8´). Varhany mají 460 píšťal v manuálu a 35 píšťal v pedálu (+ -). Celkem téměř 500 píšťal. Téměř všechny díly jsou originální, kromě měchů.
V současné době jsou dosti napadeny červotočem, měch je zteřelý, ventilátor kovářské výroby málo výkonný a příliš hlučný, vyskytují se netěsnosti ve vzdušnicích, proznívají tóny mezi sebou, některé píšťaly jsou již tak prožrané, že nehrají správně. Krom toho přistupují běžné věci jako znečištění, opotřebování plstí, a rozladění. Nicméně všechno to jsou opravitelné závady a plánované kompletní restaurování by tak uvedlo varhany do požadovaného stavu, který bude mít dlouhého trvání.