Boží muka u Přílet
Místo, kde stojí Boží muka, se zmiňuje již v počátcích třicátých let 19. století. Tehdy bylo uváděno, že muka stojí na pozemku děrenského sedláka Josefa Horkela, později pak (v r. 1860) už to byla zmínka o pozemku při sedláckém gruntu č. 30.
Muka byla postavena ze zbožných úmyslů a tak také zdejším lidem sloužila. Pamětníci si ji pamatují jako celodřevěný sloup s plechovou stříškou, pod níž byl truhlík s namalovaným obrázkem Sv. Rodiny provedení Sv. Josefa Marie s malým Ježíškem.
Její místo na katastrálních mapách obce z r. 1836, 1874 (uchovány v archivech) není označeno - naopak, v soupisech drobných sakrálních památek provedených v r. 1833 Řmskokatolickou farností ve Fulneku najdeme vypsané údaje i s dalšími poznámkami.
Odstranění Boží muky lze datovat do 60. let 20. století, tedy do doby, která nepřála uctívání podobných symbolů. Dlouhou dobu (až do 50. let minulého století) bylo toto místo navštěvováno procesím občanů v tzv. Prosebnich dnech, pořádaných každoročně za účelem vzývání bohaté úrody v daném roce. Při prosebním procesí se zpívala píseň „Us]yš Bože z trůnu svého“.
Nové vyhotovení Boží muky bylo postaveno na svém bývalém místě a vysvěceno Sv. Rodině v polovině r. 2002.
Nynější, zpracováním novodobá podoba je celodřevěná muka, postavená na hranolovitém sloupu a pokryta drobnou sedlovou stříškou se šindelem. Stříška je zakončena drobným křížkem. Celý sloup je přichycen k železné patce. V sloupu je vytvořena půlkruhová niké - v ní je za sklem umístěna dřevořezba Sv. Rodiny.
Tato památka se nachází asi 1km severně za vsí při silnici ke Skřípovu. Muka je svou čelní stranou obrácena k západu, její výška je 3.60 m. Parcela, na které stojí, má č. 69 1/36 v Katastru území Děrné a patří k usedlosti č. 30.
V její blízkosti byla vysazena lípa srdčitá.